GRZESZNIK

Tytuł: Grzesznik
Autor: Tess Gerritsen
Ilość stron: 399
Cena: ok 30 pln
Gatunek: Thriller medyczny, kryminał
Seria: Rizzoli & Isles



W klasztorze Graystones ofiarami wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna ginie, a druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Autopsja wykazuje, ze zamordowana zakonnica była w ciąży. W opuszczonym budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W indyjskiej wiosce dochodzi do masakry - zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Co łączy te zbrodnie, popełnione w odległych od siebie miejscach ? Próbują to ustalić detektyw Rizzoli i lekarz medycyny sądowej, doktor Maura Isles. Klucz do ponurej zagadki kryje indyjska osada dla trędowatych...


Kolejna z przygód detektyw Rizzoli i dr. Isles. W każdej kolejnej części poznajemy coraz lepiej nasze bohaterki. W "Grzeszniku" pojawia się były mąż dr Isles, co w późniejszym czasie spowoduje sporo zamieszania, gdyż okaże się że nie pojawił się znowu w życiu Maury przez przypadek. Natomiast obawy Jane potwierdziły się, co na zawsze odmieni jej życie... - ale nie chce zdradzać za dużo :)
Co do fabuły, to porusza trochę drażliwy temat - zakonnica w ciąży... i co łączy ją z osadą trędowatych w Indiach, gdzie miała miejsce masakra wszystkich jej mieszkańców ?
Mimo że wydaje się to bardzo zagmatwane i wprowadzonych zostaje bardzo dużo wątków i postaci pobocznych ale autorka na koniec nie rozczaruje nas. Wszystko zostaje wyjaśnione, wątki połączone i wszystkie tajemnice rozwiązane. 

Podsumowując, to kolejne świetne dzieło Gerritsen !!! Polecam :)




Jako że ten temat został poruszony w książce, chciałam dodać kilka informacji o osadach trędowatych czyli Leprozorium i samym trądzie.

Leprozorium to odizolowana osada lub dom, w którym zamykani są trędowaci, by umrzeć w odosobnieniu od zdrowego społeczeństwa. Najwięcej tego typu miejsc powstało w średniowieczu, kiedy epidemie tej straszliwej choroby dziesiątkowały ówczesną ludzkość. 
W leprozoriach każdy chory ma przeznaczone wyłącznie do własnego użytku sprzęty codziennego użytku, jak sztućce czy ubrania. Obecnie wciąż funkcjonują w Afryce oraz Azji.


Trąd jest chorobą bakteryjną występującą w dwóch odmianach - lepromatycznej i tuberkulunowej. Pierwsza jest zaraźliwa i objawia się guzowatymi krostami na całym ciele. Druga jest zakaźna w mniejszym stopniu, ale dużo bardziej dramatyczna w przebiegu. Chorzy tracą czucie w kończynach, a w efekcie niepodjęcia leczenia, dochodzi do obumarcia tkanek, które należy amputować. 


30 Stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych

Komentarze

Popularne posty