Córki Wawelu. Anna Brzezińska

Tytuł: Córki Wawelu. Opowieść o Jagiellońskich królewnach
Autor: Anna Brzezińska
Ilość stron: 832
Cena: 59,90 pln
Gatunek: historia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie



Tej samej listopadowej nocy w Krakowie na świat przychodzą dwie dziewczynki: karlica Dosia - nieślubna córka służącej i słodownika, oraz Katarzyna - potomkini królewskiej pary. Jest rok 1526. 


Dla mnie jest to wyjątkowa książka, bo to dzięki niej zaczęłam się interesować historią Polski i czytać wszystko na ten temat co wpadnie mi w ręce. 

Choć objętość książki może przerażać - 832 strony - to czyta się ja naprawdę szybko. Przedstawiona tam historia jest bardzo wciągająca mimo różnych (dość długich) wtrąceń związanych z danym okresem czy sytuacją polityczną, które pomagają lepiej zrozumieć nam kontekst historyczny i całkowitą odmienność tamtych czasów od nam współczesnych.
Historia karlicy Dosi (najpierw jej matki, a później już jej samej na królewskim dworze) jest niesamowita i fascynująca. No bo jak tu nie zachwycić się historią, która dzieje się na Wawelu na dworze Zygmunta Starego i królowej Bony Sforzy. I choć mieli oni 5 dzieci (4 dziewczynki i 1 chłopca), opowiedziana tu historia skupia się na 4 królewnach, głównie kiedy były jeszcze dziećmi, a później 2 najmłodszych, szczególnie Katarzyną, z którą Dosia trafiła na dwór Wazów. I później po śmierci Katarzyny, gdy Dosia wraca na Wawel towarzyszy ostatniej już potomkini królewskiego rodu Jagiellonów - Annie Jagiellonce. 


Historia Polski, którą pamiętamy za szkoły wydaje się być nudna i nieciekawa. Ot był sobie król a po nim był następny, i człowiek często zastanawiał się po co mu ta wiedza w dorosłym życiu będzie potrzebna? A jednak powinna być ! Żyjemy w Polsce, kraju o niezwykle barwnej i bogatej w niesamowite wydarzenia historii, która powinna dawać nam do myślenia...

Na szczęścia mamy teraz czasy, kiedy to coraz więcej ludzi zaczyna interesować się, zgłębiać, szukać, tłumaczyć i na nowo interpretować zapomniane opisy, listy, dokumenty itp. Jest też coraz więcej literatury na ten temat. Nasza historia pełna jest niesamowitych zwrotów akcji i ciekawych postaci, na nowo odkrywanych w czasach współczesnych. np. czy wiedzieliście że nasz pierwszy król Bolesław Chrobry został za swoje uczynki obłożony bardzo potężną kościelną anatemą (klątwą) przez biskupa Gnieźnieńskiego? albo że prawdopodobnie w żyłach Mieszka I płynęła krew Wikingów?

W książce Anny Brzezińskiej obserwujemy szczyt potęgi i upadek Jagiellonów. Syn Zygmunta Starego i Bony, brat królewien -  Zygmunt August, był ostatnim królem z dynastii Jagiellonów na tronie Polski. Jego życiowe wybory i upór, doprowadziły do tego że nie miał dzieci i umarł dość młodo. A dzieje późniejsze to już czasy wolnej elekcji i inna historia...


Komentarze

Popularne posty